رنگ نگاه تو، تعریف نقاشی است…

نقاشی هنری فرای سخن است.

سی و دو هزار سال پیش، انسان برای ماندگاری سخن، نقاشی را الفبای خود قرار داد؛ اما با اختراع خط، تعریف نقاشی به چیزی بیشتر تبدیل شد. نقاشی جایی متولد می‌شود که کلمات، جوابمان کرده‌اند و اجل مهلت نمی‌دهد تا داستان و احساسات را، با زبان یا نوشتار شرح دهیم.

 ادوارد هارپر هم با این مقدمه موافق است:« اگر می‌توانستم منظورم را با کلمات بیان کنم، دیگر دلیلی نداشت دست به دامان نقاشی شوم!» حال، نقاشی چیست؟ هنری که اجازه می‌دهد در میان طرحی که بر یک سطح می‌زنی، دنیایی را ماندگار کنی. این تو هستی که تصمیم می‌گیری تا چه اندازه نگاهت را گسترش دهی و تا چه اندازه آن را به اشتراک بگذاری. نقاشی در یک جهان آزاد تعریف می‌شود. جایی که افکارت را تا ماورای یک شب پر ستاره، پرواز می‌دهی.

نقاشی چیست؟ جهانی است که دستان تو خالق آن هستند. پرتره، منظره، خودنگاره، واقعه تاریخی، طرحی انتزاعی یا حتی مجموعه‌ای از همه این‌ها، می‌توانند مخلوق تو باشند؛ پس با ذهنی در آن قدم بگذار که دنیا را تصرف کنی. این کاری است که یک کودک، زمانی که شروع به نقاشی می‌کند، می‌داند! جایی که اعتماد به نفس، هیجان کشف مواد و ایده‌های جدید، جزئیات نادیدنی و هزاران یادگرفتنی دیگر نهفته است. پس خود را با فراموشی کودکی، از این آزادی و بلند نظری، محروم نکن.

سبک‌های نقاشی به وسعت تاریخ گستره‌اند.
نقاشان هر سبک نقاشی ممکن است مایه‌هایی از دیگر سبک‌ها را هم در اثر خود داشته باشند.

سبک‌‌های نقاشی

سبک‌های نقاشی به تاریخ خاصی تعلق ندارند؛ اما هرکدام از دل یک قرن، قدم به دنیا گذاشته‌اند. تاریخ به تو اجازه می‌دهد تا دید خود را گسترش دهی. با ریش سفیدان قابل احترام آشنا شوی و کمی میان باورهایشان قدم بزنی. شاید به این ترتیب، تعریف نقاشی را برای خودت زیباتر رنگ بزنی. در ادامه برای آشنایی ببیشتر با این دنیای زیبا، به چند سبک مشهور در نقاشی اشاره می‌کنیم:

 رئالیسم

 فوتورئالیسم(هایپررئالیسم)

 اکسپرسیونیسم

 سوررئالیسم

کلاسیک

 کوبیسم

سبک‌های بالا همگی وام‌دار ذهن‌هایی خلاق هستند. بیا تا باهم بعضی از آن‌هایی که امروزه هم از محبوبیت زیادی برخوردارند بررسی کنیم.

رئالیسم: یک تصویر واقعی، یک هنرمند واقعی، مانند گوستاو کوربه! واقع‌گرایی برمبنای ترسیم هر آن‌چه می‌بینی بنا شده است؛ زشت و زیبا، فارغ از هر تخیلی نقش می‌شود. شعار رئالیسم صداقت و بیان زشتی‌های جامعه است.

فوتورئالیسم(هایپررئالیسم)

نگاه اجتماعی، نقاشی را اینگونه تعریف می‌کند: «هر چه به واقعیت نزدیک‌تر، هنرمندانه‌تر!» هدف فوتورئالیسم پدید آوردن اثری است که تشخیص آن از عکس ممکن نباشد! نقاش هایپررئال جزئیات را به هر قیمتی پیاده می‌کند و از هر ابزاری برای طبیعی‌تر شدن کار خود، کمک می‌گیرد.

اکسپرسیونیسم

این سبک در کفه ترازوی مقابل هایپرئالیسم است. در این سبک صحنه‌ها هیچ ارتباط دیداری با فضا ندارند؛ بلکه خط‌ها و رنگ‌های تابلو از احساسات و عواطف نقاش با واقعیت تأثیر می‌پذیرند. مانند مونک، که با احساساتش، بر بوم جیغ می‌کشد!

سوررئالیسم

سالوادور دالی را با سبیل‌های منحصر به فردش به یاد داری؟ او همان فردی است که واقعیت را پیچاند!

 مفاهیم انتزاعی که از واقعیت سرچشمه گرفته‌اند، سوررئالیسم را تشکیل می‌دهند. این سبک می‌تواند غیرمنطقی و حتی رویاگونه به نظر برسد.

بعضی سبک‌های نقاشی هنوز هم از محبوبیت بسیاری برخوردارند.
هیچ ممنوعیتی نیست که فرزندی از گذشته باشی. هرچند می‌توانی به عنوان یک نقاش قرن بیست و یک، سبکی جدید اختراع کنی.​

نقاشی چیست؟ تولد جهان تو در میان رنگ‌ها!

حال که توانستی چند فضای فکری را در نقاشی بشناسی، بیا تا باهم قلمو به دست بگیریم! زمان آن رسیده که سفری برای شناخت تکنیک‌های نقاشی داشته باشیم.

انواع تکنیک‌های نقاشی:

رنگ روغن

تکنیکی پرطرفدار و دشوار که مهارت بالایی در کنترل اشتباهات می‌طلبد! شاید بتوانی با رنگ روغن به آسانی رنگ بزنی، اما بازی با قلمو، رنگ سازی و اشتباه نکردن، نیاز به تجربه و تمرین بسیار دارد. این تکنیک معمولاً روی بوم اجرا می‌شود.

آبرنگ

آبرنگ نیز مانند رنگ روغن یک تکنیک دشوار است. رنگ‌های آبرنگ با آب رقیق می‌شوند و به تو اجازه می‌دهند تا یک طرح ملایم خلق کنی. این تکنیک به مقواهای خاصی مانند آرچ و خروس نشان، نیاز دارد. یادت باشد که سطح نقاشی در آبرنگ از اهمیت زیادی برخوردار است. آبرنگ پاک نمی‌شود! پس حواست باشد برای این تکنیک به قوه دیداری قوی نیاز داری. هنرمندی که آبرنگ را انتخاب می‌کند می‌داند که قرار است یک طراحی با ریسک بالا داشته باشد. شاید همین نکته باعث شده تا این تکنیک بهترین راه برای انتقال احساسات باشد.

گوآش

گوآش هم مانند آبرنگ، حلال آب است. این ماده رنگ‌های تیزتری نسبت به آبرنگ دارد ولی از رنگ روغن مات‌تر است. گوآش به سرعت خشک می‌شود و کنترل آن آسان‌تر است. رنگ‌های گوآش پس از خشک شدن، کمی تغییر تناژ می‌دهند که برای هنرمندان حرفه‌ای، ایرادی قابل توجه است.

اکلریک

حلال این رنگی آب است. تولد این رنگ به سال 1940 برمی‌گردد، پس چندان قدیمی نیست. با اکلریک می‌توان کارهای بسیاری انجام داد. معمولاً سریع خشک می‌شود ولی تا زمانی که خشک نشده، می‌توان آن را پاک کرد. امروزه در سبک‌ آبستره از این ماده بسیار زیاد استفاده می‌شود.

 گوآش و اکلریک انتخاب‌های خوبی برای شروع نقاشی‌اند.
گوآش و اکلریک را می‌توان روی سطح‌های متفاوت به کار گرفت.

پاستل

رنگدانه‌های پودری این ابزار جذاب به تو امکان می‌دهد که زیباترین تصاویر را خلق کنی. پاستل‌ها برای اجرای بیشتر تکنیک‌ها مناسب هستند. آن‌ها به صورت مدادی هم موجودند، پس نگران جزئیات اثرت نباش و همین حالا یک مقوا(ترجیحاً کانسون) بخر و شروع کن.

نقاشی‌های دیواری

تصاویر عظیمی که گاهی چشمانت را خیره می‌کنند. شاید برایت جالب باشد که بدانی، شام آخرِ لئوناردو داوینچی هم یک نقاشی دیواری است! نقاشی دیواری بر لایه‌ای از گچ و آهک کشیده می‌شود. برای رنگ زدن روی یک دیوار، ابتدا به یک لایه رنگ پرایمری احتیاج داری، پس از آن میتوانی با رنگ‌های اکلریک، روغن، بلکا، پلاستیک و پتینه طرحت را پیاده کنی. در نقاشی‌های دیواری می‌توانی از هنر گرافیتی هم بهره ببری. این هنر با اسپری‌های رنگ اجرا می‌شود و لایه‌های صافی ایجاد می‌کند.

نقاشی دیجیتال

تکنیکی که به تازگی راه خود را به دنیای هنر باز کرده است. دنیایی که هنوز نیاز به اکتشاف بسیار دارد تا پرورش پیدا کند. نقاش دیجیتال با استفاده از رنگ‌های دیجیتالی و انواع براش و بافت‌های مختلف کاری بدیع خلق می‌کند.

نقاشی دیجیتال یک هنر مدرن است.
نقاش در این تکنیک به نهایت خلاقیت خود نیازمند است.

نگاه تک تک انسان‌ها یک نقاشی منحصر به فرد است، پس نقاش خوبی بودن، آنقدرها هم سخت نیست!

نقاشی چیست؟ ضمیر آشنای کودکی، طرحی که تو را به آزادی فرا می‌خواند.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *