جرقه‌های خلاقیت در خانه!

دکوراسیون داخلی خانه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

خلاقیتت را با در و دیوار خانه ترکیب کن!

هر گوشه‌ی خانه تو فرصتی برای خلاق‌تر شدنت، است… راستش را بخواهی خلاقیت در خانه سر و ته ندارد!  شاید حتی از متراژ آن هم فراتر برود… فرقی نمی‌کند، استفاده از وسایل دورریختنی یا ابتکار عمل در کاربرد وسایل جدید؛ هر کاری که برای داشتن دیدی تازه نسبت به اطرافت انجام می‌دهی، هیجان و تازگی را به روزهایت هدیه می‌کند.

 یک چیز دیگر را هم فراموش نکن! خلاقیت خانگی مخصوص مادرها نیست! خانه با خانواده زیبا می‌شود و خلاقیت خانگی می‌تواند محصول فکر تک تک اعضای خانه باشد… هرچند پیشنهاد می‌کنم قبل از شروع هر کاری از مادر خانه اجازه بگیری، تا در راه خلاقیت خانگی، تبدیل به کباب خانگی نشوی!

حالا زمان آن رسیده تا خلاقیتت را قسمت کنی و هر تکه از آن را در گوشه‌ای از اتاق پیاده کنی. من تا جایی که بتوانم با تو در گوشه و کنار خانه گردش می‌کنم. پس دست مرا بگیر و با من بیا!

خلاقیت در خانه به تو بستگی دارد.
اطرافت منتظر تغییر است. نگاه خاص تو شروع کننده این تغییر است.​

خلاقیت در فضای داخلی خانه

چیدمان

اول از همه یاد بگیر که وسایل را پرت نکنی! سعی کن قبل از چیدمان وسایل، مانند یک معمار یا طراح داخلی، نقشه‌ای آماده کنی. مطمئن باش هنگام کشیدن نقشه، آگاهی‌ات از وسایلی که داری بیشتر می‌شود و نسبت به مکانی که می‌خواهی به آن‌ها اختصاص دهی، حس بهتری پیدا می‌کنی. زمانی که داری نقشه را تهیه می‌کنی، نیازی نیست که حتماً با استانداردهایی که پیش از این دیدی، جلو بروی. یادت باشد، نیاز و سلیقه تو با دیگری متفاوت است. پس هرچند اندک، سعی کن سبک خود را در چیدمان وسایل اجرا کنی.

قدیم و جدید ندارد! ترکیب وسایل مدرن با عتیقه‌ها برعکس تصور برخی از افراد اصلاً نامتناسب نیست. احساس تعلق به گذشته و حس تازگی با وسایل نو، هر دو در فضای خانه لازم هستند. چه بسا این موضوع، خلاقیت را در وجود تو بیدارتر و حس غریبگی با دنیای جدید را دورتر می‌کند.

حواستان به دیوارهای معمولی در معرض دید باشد! آن‌ها بسیار در حسِ خانه، تأثیرگذارند. می‌توانی آن‌ها را با سنگ‌های مختلف، روش‌های کلاژ در نقاشی دیواری، تابلوهای زیبا، رنگ‌های زنده یا گیاهان بیارایی.

یادت باشد هر چیدمانی نیاز به یک نقطه کانونی دارد. اما نیاز نیست که تمام نقطه‌های کانونی(مانند بیشتر چیدمان‌ها) به یک تابلو ختم شوند! هر آنچه بیشترین آرامش و حس خوب را در اعضای خانواده ایجاد می‌کند، باید نقطه کانونی چیدمان باشد. این وسیله شاید حاصل فکر و خلاقیت تمام اعضای خانواده و یا یک خاطره فراموش نشدنی محسوب شود.

استفاده از تابلو در دکوراسیون بسیار رایج است. اما اگر تابلو یا وسیله‌ای شبیه به آن را بالای مبل نصب می‌کنی، یادت باشد که باید 3/2 عرض آن را بگیرد. پس اندازه‌ها را هم در طراحی خود لحاظ کن.

قرار نیست همه چیز در فضای شما متقارن باشد. تقارن در بعضی نماها چشم‌نواز است اما نامتقارن بودن فضا، کنجکاوی را در بیننده بیدار می‌کند. گردش ذهن در فضای داخلی خانه برای سرزنده نگه داشتن اعضای آن، لازم به نظر می‌رسد. هرچند فضای داخلی خانه ما نیاز به یک تعادل بصری دارد. اگر گوشه‌ای از سالن را با تزئینات سنگین و مبلمان مجلل پر کرده‌ایم نمی‌توانیم گوشه دیگر را فقط با یک صندلی تحمل کنیم!

رنگ و نور بیشترین تأثیر را در فضای داخلی خانه دارند.
بازی رنگ و نور می‌تواند از وسایل شما زیباترین تصویرها را بسازد.​
رنگ:

دیوارهای خانه و رنگ و شکل آن‌ها اهمیت زیادی در روحیه و افکار ساکنان آن دارند. بهتر است از حداقل سه رنگ در طراحی داخلی استفاده شود. اما استفاده از سبک تک رنگ(مونوکروم) یا مکمل هم رایج است. یک رنگ زنده میان دو رنگ خنثی می‌تواند انتخاب زیبایی برای فضای داخلی باشد. این مطلب کمک می‌کند تا چشم بیننده در طراحی شما، شروع به گردش کند. بهتر است دایره رنگ را برای این موضوع رو به روی خود بگذاری، شاید نظرات خلاقانه‌تری برای رنگ آمیزی فضای داخلی خانه‌ات داشته باشی.

نور:

یکی از مهم‌ترین مسائل تأثیر گذار بر دکوراسیون خانه، نور پردازی است. اگر نمی‌توانی از پنجره‌های بزرگ برای ایجاد نور طبیعی استفاده کنی پس پیشنهاد می‌دهم که نورهای مصنوعی را مدیریت کنی! شاید باورت نشود اما نخ‌های کنفی یا استفاده از مواد دورریختنی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اینکار هستند. لوسترهایی که با خلاقیت خودت و با توجه به نیازی که داری می‌سازی خیلی بهتر و زیباتر جلوه می‌کنند.

خلاقیت در خانه از نگاه خاص تو به هر وسیله سرچشمه می‌گیرد.

خلاقیت با وسایل دور ریختنی

 وسایل دورریختنی می‌توانند تبدیل به پر استفاده‌ترین دست سازه‌های خانگی شوند. کافی است که بدانی به چه چیزی نیاز داری و اندکی نسبت به زباله‌های پلاستیکی یا فلزی حساس شوی.

قاشق‌های یکبار مصرف، بطری‌های پلاستیکی، پارچه‌های اضافی، کارتن‌های حمل بار، تکه‌های چوب، رول‌های دستمال کاغذی، دکمه‌ها، نخ‌های کنفی، شیشه‌ها و … می‌توانند به وسایل جدیدی تبدیل شوند. در کنار این‌ها بهتر است همیشه اسپری رنگ، تعدادی مقوای رنگی، ماژیک، نخ و سوزن و چسب‌های مختلف داشته باشی.

وسایل ممکن است دورریختنی به نظر برسند، اما...
وسایل دورریختنی را می‌توانید در قالب پرکابردترین وسایل خاک کنی

امیدوارم با راهکارهایی که برای خلاقیت در خانه یاد گرفتی، بتوانی شادابی را به خانواده خود هدیه کنی. یادت باشد کوچک‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین وسایل در اطراف تو می‌توانند به مؤثرترین و پرکاربردترین اجزای خانه‌ات تبدیل شوند. کافی است این اهمیت را با خلاقیتت به آن‌ها ببخشی.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *