خلاقیت دخترانه، پسوندی پاپیون‌دار!

بعضی واژه‌ها فرای جنسیت‌اند.

دنیایی به رنگ صورتی و گلدار، با پرده‌های توری و عروسک‌هایی که موهایشان شانه شده… شاید این تصوری است که تو از ذهن یک دختر داری!

 اما بگذار به تو بگویم که دنیای یک دختر می‌تواند پر از رنگ آبی و مشکی با اتوموبیل‌های پرسرعت باشد.

اگر مقاله خلاقیت پسرانه را خوانده باشی، فهمیدی که چگونه سبیل‌های این ترکیب را چیده‌ام! بیا تا پاپیونِ ترکیبِ خلاقیت دخترانه را هم از سرش برداریم!

تفاوت‌های دو جنس = تبعیض جنسیتی!

این اولین تفاوتی نیست که ما از آن نتیجه اشتباه گرفته‌ایم! اما قدمتی طولانی دارد…

 زمانی دخترها را زنده به گور کردیم و حالا هرچند نفس می‌کشند، زندگی را در وجودشان می‌کشیم. تفاوت‌های فیزیولوژیکی را تا سطح ذهن و دانش تعمیم می‌دهیم و یادمان می‌رود قرآن گفته تمام انسان‌ها از «نَفْسٍ وَاحِدَةٍ» خلق شده‌اند!

متأسفانه در موضوع جنسیت، انسان‌ها گرفتار ظلم‌اند. تاریکی عمیقی که نجات از آن شاید قرن‌ها هدایت بطلبد!

عوامل علمی و ذهنی جنسیت نمی‌پذیرند.

نتایج درگوشی!

خلاقیت، جهان رهایی و توانایی ارائه راهکار جدید است و مانند دانش، قید جنسیت نمی‌پذیرد! اما دانشمندان را که می‌شناسی؛ درباره هر موضوعی که ممکن است به ذهن خطور کند، تحقیق می‌کنند.

 خانم هان کی سون، استاد دانشگاه بین المللی اینچئون، تحقیقی در کره جنوبی انجام داده که در طی آن ثابت شده: دختران عملکرد خلاقانه بهتری نسبت به پسران دارند. او زمانی شروع به تحقیق کرد که متوجه شد باور عمومی می‌گوید: پسران خلاق‌ترند!

هان کی سون جامعه آماری‌اش را به هفتاد و هفت پسر و پنجاه و هشت دختر محدود کرد و با استفاده ازCPFS ، TTCT و CBCS به بررسی موضوع پرداخت.

 این درحالی است که سایما صدیقی پاکستانی بعد از مطالعات چندین ساله و با روش‌های متعدد، متوجه شد، تفاوتی میان خلاقیت دخترها و پسرها نیست.

دختر خلاق خانواده

خلاقیت برای پرورش یافتن در وجودت سر از پا نمی‌شناسد! تو دختر خلاق خانواده می‌شوی اگر:

 آزادی خود را باور کنی!

رسیدن به خلاقیت یک قید داشته و دارد و آن آزادی است. آزادی روانی به تو این امکان را می‌دهد تا به ژرف‌ترین نقطه روح خود دست پیدا کنی. وقتی به راحتی توانستی خودت باشی، آن وقت است که می‌شوی همان نگاه بدیعی که آفریده خداست. تو می‌توانی با افکارت بر فراز جهان پرواز کنی، اگر بال‌هایت را با باورهای اجتماعی و فردی، به زنجیر نکشی!

عکس4

 تو آزادی تا نظراتت را به گوش جهان برسانی.
یاد بگیر که هیچ کس زیباتر از تو نیست، زمانی که خودِ واقعی‌ات هستی!

تا می‌توانی تجربه کنی!

عمر کوتاه است و آن‌چه نمی‌دانی بسیار! پس فرصت را از دست نده و در هر تجربه، سعی کن جزئیات مهم را به خاطر بسپاری. همین اتفاقات کوچک هستند که روزی از تو انسانی بزرگ می‌سازند.

 

پاپیون خلاقیت دخترانه را از سرش بردار! این‌بار موهایش را کوتاه کن یا کلاهی بر سرش بگذار… خلاقیت واژه‌ای فراتر از جنسیت است.

موقعیت‌ها را پیش‌بینی کنی!

مهارت پیش‌بینی کردن نتایج تو را از مرحله آزمون و خطا عبور می‌دهد و به کارت سرعت می‌بخشد. سعی کن در هر تجربه‌ای، عواملی را که منجر به نتیجه شده‌اند بررسی کنی و با استفاده از همانندسازی، تا حدودی سرانجام کار خود را پیش‌بینی کنی. با این حال هر آدم عاقل و با تجربه‌ای می‌داند که باید درصدی را برای اشتباه کنار گذاشت.

نقدها را دنبال کنی!

همه ما مخترع به دنیا آمده‌ایم! اما برای رسیدن به بهترین نتیجه، نیازمند کمک اطرافیان هستیم. یادت باشد نگاه تازه هرکس به موضوع تو، یک جور ابراز علاقه است. نقادها با زبان بی‌زبانی می‌خواهند بگویند که خالق اثر را دوست دارند و برای بهتر شدن او ارزش قائلند! پس تمام نظرها را گوش بده. به من اطمینان کن، از زاویه دیدهای جدید، شوکه می‌شوی!

نقدها، ایده‌های ما را پرورش می‌دهند.
نقدها دشمن ایده تو نیستند! خلاقیت داشته باش و نظرات آن‌ها را در راهکارهایت غرق کن!

گاهی به ذهنت استراحت بدهی!

ذهن انسان ماشین نیست که بدون توقف از آن کار بکشی! حواست باشد یک ذهن خسته بازدهی درستی ندارد و با جواب‌های تکراری، فقط ساعت‌ها را از دست می‌دهد. در عوض سنگی به دست بگیر و ذهنت را بشکن!

 آن سنگ می‌تواند یک کتاب، فیلم، مسافرت یا هر تفریحی باشد که نیازش داری. خدا را چه دیدی؟! شاید جواب در مسیر همین تفریح خوابیده و منتظر توست تا بیدارش کنی!

بگذار بگویم دخترخلاق یا پسر خلاق ندارد،  راهکارهای این مقاله به درد هر دوی شما می‌خورد! پس اگر پسری و موضوع خلاقیت دخترانه باعث شده از خواندن این مقاله منصرف شوی، برگرد و کلمات مرا دنبال کن. اگر دختری و هنوز مقاله «خلاقیت پسرانه، پسوندی سبیل‌دار!» را نخوانده‌ای، پیشنهاد می‌کنم آن را بخوانی. چون مقاله‌های ما هم مانند خلاقیت، سبیل خود را تاب نداده یا موهایشان را با پاپیون نمی‎بندند!

. قرآن کریم/سوره نسا
. GOOGLE SCHOLAR/A COMPRATIVE STUDY OF CREATIVITY AMONG BOYS AND GIRLS/ SAIMA SIDDIQI/JULY,2011
. GOOGLE SCHOLAR/Are Boys More Creative than Girls? -Based on the Scientific Creativity of Gifted Students-/ Han Ki-soon/January ,2002

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *