خلاقیت پسرانه، پسوندی سبیل‌دار!

سبیل‌های خلاقیت پسرانه را بچین!

خلاقیت پسرانه، پسوندی سبیل‌دار!

تو پسری، پس عروسک بازی نکن!

تو پسری، پس رنگ صورتی نپوش!

تو پسری، نیازی نیست مراقب پوستت باشی!

تو پسری، نمی‌خواهد آشپزی کنی یا مشغول خانه‌داری شوی!

تو پسری، …. .

می‌دانم که بارها این جملات را شنیدی! حتماً منتظر بودی تا خلاقیت را هم با جنسیت تو تطبیق دهم! خلاقیت پسرانه!!!

هنگامی که خلاقیت شخصیت خود را پیدا کرد یک اصل اساسی داشت: آزادی! خلاقیت هیچ تبصره‌ای ندارد. موانع ذهنیت را کنار بگذار و با من بیا تا به تو بگویم چگونه پسر خلاق همان فرد خلاق است.

واژه خلاقیت جنسیت ندارد. بیایید برچسب‌های غیرضروری را از این واژه جدا کنیم.

جنس و جنسیت

انسان‌ها از بدو آفرینش با تفاوت‌های فیزیولوژیکی به دو جنس زن و مرد تقسیم شده‌اند. به مرور جنبه‌های روانی و رفتاری جنسیت‌ها تفاوت‌های بیشتری از خود نشان دادند. با توجه به این تفاوت‌ها پیش فرض‌ها و هنجارهایی برای هر گروه شکل گرفت اما مشکل از جایی شروع شد که این هنجارها شروع به گسترش کردند. هیچ کس به انسان‌ها نگفته بود که پسر یا دختر بودن، زن یا مرد بودن تا کجا باید نقش آن‌ها را محدود کند! با اینکه کتاب‌های آسمانی، مانند قرآن بارها حدود جنسیت را مشخص کرده‌اند:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً  وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ  إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا

سوره نساء، آیه یک

هرچند بازهم به قول قرآن: لَعَلَّكُم تَعقِلونَ!

حالا نوبت تعریف خلاقیت است. تا به تو بگویم چرا قید جنسیت نمی‌پذیرد.

 خلاقیت

خلاقیت از جهانی انتزاعی می‌آید. همان ایده‌ای است که از قلب تجربیات و آموخته‌های تو حاصل می‌شود. راه‌ حل جدیدی که برای یک مسئله داری. بنابراین رابطه مستقیمی با دانش و توانایی ذهنی تو دارد. هیچکس تاکنون نتوانسته تفاوتی میان توانایی ذهنی دخترها و پسرها پیدا کند یا دانش را دارای جنسیت بداند! مانند سایما صدیقی، محقق پاکستانی، که بعد از سال‌ها مطالعه و پردازش دقیق نتوانست تفاوتی در خلاقیت پسران و دختران بیابد.

خلاقیت دنیایی ذهنی و انتزاعی است.
انسان‌ها در این دنیا از نعمتی برابر برخوردارند.

پسر خلاق خانواده

حالا زمان آن رسیده تا باهم سفری را شروع کنیم تا تبدیل به خلاق‌ترین فرد خانواده شوی:

علایقت را بشناس

تجربه چیزی است که به آن نیاز داری. اندوخته‌هایت بهترین توشه‌ای هستند که در راه خلاقیت، تو را یاری می‌کنند. بیشتر معاشرت کن، کتاب بخوان، فیلم ببین و بازی کن! حال در این میان یادت باشد، نکته‌هایی را در قاب ذهن یا دفترت یادداشت کنی. همان‌هایی که سرشار از تازگی هستند. اولین بار است به آن‌ها برخورد کرده‌ای و به دردبخور به نظر می‌رسند. تو کم کم خودت را از میان روزمرگی‌ها پیدا می‌کنی و علایقی خواهی داشت که مانند خودت منحصر به فرد هستند.

اگر پدر یا مادر یک کودک هستی، یادت باشد هیچ اشکالی ندارد پسر تو عروسک‌ بازی کند یا نخواهد بارها یک توپ را به دیوار شوت کند! آزادی مهم‌ترین اصلی است که از فرزند تو، یک فرد خلاق می‌سازد.

رویا ببین

حال زمان رویاپردازی است. زمان آن که به علاقت بال و پر بدهی و بر فراز تجربیاتت پرواز کنی. میان دانسته‌هایت رابطه برقرار کنی و با آن‌ها داستانی نو بسازی. داستانی که انتهایی حماسی دارد یا لااقل برای ذهن تو انقلاب بزرگی است.

خلاقیت پسرانه نداریم! یادت باشد هر واژ‌ه‌ای سبیل ندارد یا موهایش را با پاپیون نمی‌بندد!

شجاع باش

پسر شجاع فقط یک کارتون قدیمی نیست! یاد بگیر جسورترین فردی باشی که می‌شناسی. دنیاهای مختلف را تجربه کن! مهم نیست آشپزی دخترانه به نظر می‌رسد یا خیاطی برای دستانت زیادی ظریف است، اگر دوستشان داری پس باید حداقل یکبار تجربه‌شان کنی. طرح نمد دوزی پسرانه تو می‌تواند یک عروسک پاپیون به سر باشد! اهمیتی ندارد که خلاقیت‌های پسرانه تو از نظر دیگران کاملاً دخترانه است! اگر به اندازه کافی در ارائه آن‌ها خوب باشی، جنسیتت را فراموش می‌کنند. پس برای بیان علایقت ترسی نداشته باش. خلاقیت شنا کردن خلاف جهت آب است. هرچند باید حواست را جمع کنی! هر مقصدی ارزش غرق شدن ندارد!

شجاعت سرمشق سختی است.
شجاع بودن نیاز به زور بازو ندارد! یاد بگیر به خودت اعتماد کنی.

ترازو باش

خودت ایده‌ات را سبک و سنگین کن! بارها پاک کن و از نو بنویس. تجاربت را به یاد بیاور و سعی کن یک نقشه راه معقول، نو و کاربردی پیدا کنی.

وقت طلاست

نمی‌خواهم حرف تکراری بزنم که خودت می‌دانی! فقط می‌خواهم بگویم خلاقیت نیاز به وقت زیادی ندارد! ذهن خلاق منتظر ساعت خالی نمی‌ماند. همواره ایده‌ای دارد و طی کسب تجربه‌های روزمره آن را پرورش می‌دهد. انسان خلاق تنها نیاز دارد این خودآگاهی را به وجود بیاورد که هر چالشی در زندگی، مولد یک ایده است و هر لحظه از زندگی یک چالش نو!

پسر خلاق بودن کار سختی نیست. تو حالا می‌دانی که واژه خلاقیت پسرانه وجود ندارد. خلاقیت پسرانه زیبا، دست‌آوردی انسانی، فارغ از محدودیت‌های جنسیتی است. پس با اعتماد به نفس توانایی‌هایت را پرورش بده. تو اولین و آخرین نوع از جنس خودت هستی!

منابع:
. GOOGLE SCHOLAR/A COMPRATIVE STUDY OF CREATIVITY AMONG BOYS AND GIRLS/ SAIMA SIDDIQI/JULY,2011
. قرآن کریم/سوره نسا

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *