راه‌های پرورش نوجوان خلاق چیست؟

خلاقیت نوجوان

خلاقیت به معنای به وجود آوردن چیزی جدید است. خلاقیت از عوامل بسیار مهمی است که در آینده‌ و موفقیت فرد می‌تواند اثرگذاری زیادی داشته باشد. خلاقیت اکتسابی است و می‌توان آن را پرورش داد. افزایش خلاقیت کودکان و همچنین افزایش خلاقیت نوجوانان بر عهده‌ی والدین و مدارس است. اما متاسفانه بسیاری از والدین به این امر مهم توجهی ندارند و کمتر والدینی به دنبال تربیت کودک و نوجوان خلاق هستند. در مدارس به خصوص در دوره‌ی دبیرستان، به دلایلی مثل نمره محور بودن، آماده شدن برای کنکور و… توجهی به خلاقیت نوجوان نمی‌شود و خلاقیت را از آنها می‌گیرند. برای جبران این کمبود می‌توان از دوره‌هایی برای افزایش خلاقیت نوجوانان استفاده کرد. دوره‌های هنری، علمی، مهارتی و مهندسی از این دسته هستند که در این مقاله نمونه‌هایی از آنها را تشریح می‌کنیم. سوالات زیر هم در این مقاله پاسخ داده می‌شود.

1- چرا باید خلاقیت نوجوانان را افزایش دهیم؟

2- بافتنی چه فوایدی دارد؟

3- جعبه سازی چگونه باعث افزایش خلاقیت نوجوانان می‌شود؟​

پرورش نوجوان خلاق با دوره‌های هنری

1- نقاشی روی سطوح:

یکی از کار‌های هنری ساده‌ برای افزایش خلاقیت نوجوان، نقاشی روی سطوح است. با انواع مختلف رنگ‌ها می‌توان روی سطوح مختلفی نقاشی کرد. نقاشی در غار‌ها که تصاویری از حیوانات را نمایش می‌دهند، نمونه‌ای از نقاشی روی سطوح هستند. خیال پردازی نوجوانان برای این نوع نقاشی و ترسیم آن روی سطوح متفاوت می‌تواند باعث افزایش خلاقیت آنها شود.

2- بافتنی:

یکی از هنر‌های جذاب و لذت بخش، بافتن لباس، شال و کلاه و وسایل مختلف است که فقط به قلاب یا میله بافتنی و کاموا نیاز دارد. البته با کمی خلاقیت می‌توان از وسایل دیگری نیز به جای قلاب برای بافتن استفاده کرد. تحقیقات ثابت کرده است که بافتن بافتنی، برای سلامت جسم و روح مفید است. بافتنی یک مهارت حسی حرکتی است و عضلات دست و مغز را باهم بکار می‌گیرد. این کار دستی جذاب برای سنین نوجوانی به بالا مفید است که هم خلاقیت را افزایش می‌دهد و هم فواید بسیاری دارد.

برای تقویت خلاقیت نوجوانان به امید مدرسه‌ی فرزندتان نباشید. خودتان دست به کار شوید و پرورش خلاقیت نوجوان خود را بر عهده بگیرید.

3- ساخت زیورآلات:

تقریبا همه‌ی دختر‌ها به زیورآلات علاقه‌ی زیادی دارند. با وسایل ساده‌ای می‌شود زیورآلات زیبایی ساخت که ساخت آن نیز لذت بخش است. برای ساخت زیورآلات، نوجوانان می‌توانند از انواع مهره‌ها، نخ‌ها، مروارید، ربان، مفتول و وسایل مختلفی استفاده کنند که استفاده از وسایل مختلف و ساخت زیورآلاتی با جنس‌های متفاوت، به افزایش خلاقیت کمک می‌کند.

4- دوخت کیف:

با انواع پارچه، نمد، چرم و… می‌توان انواع مدل کیف و ساک دستی درست کرد که آشنایی با نحوه ترکیب اشکال، به خلاقیت نوجوانان کمک می‌کند. پارچه‌های نمدی برای دوخت انواع مدل کیف بسیار مناسب هستند و احتیاجی به دور دوزی ندارند.

5- معرق کاری:

معرق در لغت به معنای وصله، رگه و تکه است. با معرق روی چوب، کاشی و… می‌توان آثار هنری زیادی خلق کرد. مثلا برای تزئین وسایل منزل، نمای ساختمان و… می‌توان استفاده کرد. استفاده از ابزار‌های مختلف برای ایجاد طرح‌های مختلف روی سطوح، خلاقیت افراد را می‌طلبد.

معرق کاری نیز می‌تواند هنر نوجوان خلاق باشد
شما می‌توانید با معرق کاری درآمد زایی هم داشته باشید. می‌توانید با معرق روی چوب، کاشی و… انواع تابلو و وسایل تزئینی درست کنید و آنها را بفروشید

6- جعبه سازی:

با وسایل ساده و در دسترسی می‌توان جعبه‌هایی ساخت که کاربرد زیادی برای نگهداری وسایل دارند. جعبه‌های کارتونی صرفه‌ی اقتصادی دارند، سبک و قابل حمل هستند و هم می‌توان با وسایل مختلفی آن را تزئین کرد. جعبه‌های پارچه‌ای هم رنگ و زیبایی متفاوتی دارنددر این هنر نوجوانان با مدل سازی آشنا می‌شوند و برای ترکیب اشکال و استفاده‌ از وسایل مختلف، به تفکر نیاز دارند که می‌تواند به تقویت تفکر واگرای آنها منجر شود و در نتیجه خلاقیت آنها تقویت می‌شود.

7- اوریگامی:

کریگامی نوعی اوریگامی است. تفاوت آن با اوریگامی در قیچی زدن و چسب زدن کاغذ است که اشکال متنوع و تکرار شونده با آن ساخته می‌شود. کری به معنی قیچی و گامی به معنی کاغذ است. این هنر تمرکز حواس را بالا می‌برد و با هماهنگی اندیشه و عمل خلاقیت را نیز در فرد تقویت می‌کند.

پرورش نوجوان خلاق با دوره‌های مهارتی

8- میخ و نخ:

با میخ، نخ و تخته چوب می‌توان تابلو‌های بسیار زیبایی ساخت که هم به عنوان تزئینی و هم برای هدیه دادن مناسب است. می‌توانید از این مهارت خود درآمد زایی نیز داشته باشید. این هنر مهارت‌های دستی را تقویت می‌کند. درست کردن اشکال مختلف با حرکات رفت و برگشت دست‌ها، خلاقیت نوجوان را نشان می‌دهد.

پرورش نوجوان خلاق با دوره‌های مهندسی:

9- سازه ماکارانی:

شاید تا به حال دیده باشید که با ماکارانی سازه‌هایی می‌سازند که تحمل چندین کیلوگرم وزن را دارند. تلاش افراد برای محکم کردن سازه‌ها، عاملی است که خلاقیت نوجوانان را می‌طلبد. برای ساخت این سازه‌ها نوجوانان ایده پردازی می‌کنند و از هرجا که بتوانند حتی کتب‌های درسی ایده می‌گیرند.

با ماکارانی سازه‌های محکم بسازید
سازه ماکارانی جذابیت زیادی برای نوجوانان دارد و آنها حتی می‌توانند در مسابقات هم شرکت کنند. این دوره برای افزایش خلاقیت نوجوانان می‌تواند مفید واقع شود

تقویت خلاقیت نوجوان، یکی از دغدغه‌های معلمان و والدین دلسوز است. زیرا وقتی فردی خلاق و نوآور بشود، مراحل زندگی‌اش را با موفیت بیشتری می‌تواند طی کند و برای جامعه نیز مفید و اثر گذار واقع می‌شود. با استفاده از راهکار‌هایی می‌شود خلاقیت نوجوانان را افزایش داد. اگر شما نیز به فکر تربیت نوجوان خلاق هستید، می‌توانید از مهارت‌ها و هنر‌هایی که در این مقاله معرفی شد استفاده کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *