تکنیک چاپ کودکان، کشیدن یک نقاشی واقعی!

ما از کودکی با تکنیک چاپ آشنا بودیم و خودمان خبر نداشتیم!

«می‌خواهم آنچه می‌بینم را روی کاغذ پیاده کنم! دقیقاً همین! با تمام جزئیات!»

وی سکه را زیر کاغذ گذاشته و با مداد تا جایی کاغذ را رنگ می‌کند که بانک مرکزی هم با این حجم از جزئیات سکه ضرب شده، آشنایی ندارد!

خاطره بالا شاید برای عده زیادی، آشنا باشد. وقتی مداد به دست گرفتیم و نخستین بار شروع به نقاشی کردیم، این خواسته خیلی از ما بود. دوست داشتیم به تمیزترین و واقعی‌ترین شکل ممکن نقاشی کنیم.

تکنیک چاپ کودکان این امکان را به آن‌ها می‌دهد که آنچه می‌خواهند را روی کاغذ کپی کنند. هرچند این تکنیک به این سادگی‌ها هم قابل اجرا نیست. چاشنی اصلی آن، خلاقیت است!

چاپ به وقت رنسانس!

یوهانس گوتنبرگ مخترع دستگاه چاپ است که در عصر رنسانس زندگی می‌کرد. بعضی‌ها می‌گویند او به خاطر سوال دختر کوچکش درباره چاپ، به فکر اختراع این دستگاه افتاد. هرچند که پیش از او صنعت چاپ در کره و چین هم اجرا می‌شد اما یوهانس گوتنبرگ اولین شخصی بود که با ثبت اختراعش، نامش را ماندگار کرد.

 حال نکته اینجاست که تو چقدر به ایده‌های تازه در این زمینه بها می‌دهی؟! یادت باشد، همیشه یک ماشین جدید، انتظار اختراع را می‌کشد؛ ماشینی که تو می‌توانی مخترعش باشی.

 چاپ، سابقه‌ای طولانی دارد.
یک دختر کوچک، شروع اختراع یک ماشین چاپ بزرگ بود…​

کودکان ما منتظر هستند تا با شیوه‌های تازه‌ای، آنچه در گوشه و کنار ذهنشان جا خوش کرده، بروز دهند. تکنیک‌های مختلف در آموزش چاپ کودکان، یک فرصت نو برای این کار است.

تو یک پادشاهی…

درست کردن یک مُهر همیشه کاری هیجان انگیز است. اگر اینگونه نبود، شاهان گذشته انقدر برای داشتن مُهرِ شاهی، جنگ به راه نمی‌انداختند!

 بهتر است شروع به تعریف یک داستان تاریخی کنی و کودکت را با سرنوشت‌ گذشتگان سر ذوق بیاوری… زمانی که خودش را به جای یک پادشاه قدرتمند و عادل فرض کرد، از او بخواه تا یک مُهر جدید بسازد.

 حالا خواهی دید که چگونه خواسته‌های کوچکش را با یک خلاقیت بزرگ امضا می‌کند!

پادشاهان مهر مخصوص به خود را داشتند.
مهرهای شاهی به فرمان پادشاهان رسمیت می‌بخشید و قدرت آن‌ها را تثبیت می‌کرد. مهرهای پادشاه کوچک تو، قدرتِ خلاقیتش را نشان می‌دهند.

کلکسیون یک سفر

اگر به تازگی قصد مسافرت یا گردش داری، از کودکت بخواه تا هر چیزی به نظرش جذاب می‌آید، جمع آوری کند. اگر مقصد ساحل دریاست، جمع آوری صدف‌ها، مرجان‌ها و سنگ‌های زیبا پیشنهاد خوبی است. اگر برای گردش به منطقه‌ای کوهستانی می‌روی، جمع‌آوری سنگ‌ها و برگ‌های خاص ایده جذابی است.

 وقتی زمان مناسبش فرا رسید از او بخواه تا مانند آثار کلاژ، یک طرح با استفاده از آنچه جمع‌آوری کرده بسازد. طرح را روی مقوا یا چوب با استفاده از چسب محکم کن و سپس از او بخواه تا روی آن‌ها را با رنگ‌های دلخواهش بپوشاند. کاغذ را روی کلاژ بگذار و با استفاده از قلمو یا غلتک کوچک، چاپ را تمام کن. اینگونه خاطره‌ای زیبا از سفر یا گردش در ذهن کودکت به یادگار خواهد ماند.

سفرها یک فرصت‌اند.
کلکسیون‌هایی که در سفر جمع آوری می‌کنی می‌توانند شروع یک طرح چاپی بی نظیر باشند.

اسباب بازی‌های رنگی

ماشین‌های اسباب بازی یا وسایل بازی چرخ‌دار، می‌توانند برای انجام هنر چاپ مفید باشند! یک خیابان کاغذی و چرخ‌های رنگی، برای داشتن یک رد چرخ واقعی، کافیست. این کار را می‌توان با بقیه اسباب بازی‌ها هم انجام داد. شاید با این روش کودکت بتواند داستان‌هایی که حین بازی با وسایلش می‌سازد را مانند یک کتاب مصور، ماندگار کند.

بافت‌های مختلف

یادت باشد تنها وسیله‌ای که می‌توان روی آن تکنیک چاپ را اجرا کرد، کاغذ یا مقوا نیست. بگذار تا کودکت با غلتک یا هر وسیله دیگری که دوست دارد روی چوب، پارچه، سنگ یا… چاپ بزند. اینکار باعث می‌شود تا او با جنس و بافت مواد مختلف، تأثیر رنگ بر روی آن‌ها و مفاهیمی از ترکیب رنگ آشنا شود.

سطح‌های مختلف نیازمند خلاقیت تو هستند.
اجازه بده تا کودکت، بافت هر سطح را با تکنیک چاپ بهتر درک کند.

تکنیک چاپ کودکان، راهی برای ساختن یک دنیای تازه است.

تکنیک چاپ کودکان بی‌نهایت راه برای اجرا دارد. وسایلی را در اختیار کودکت قرار بده و از او بخواه تا این راه‌های جدید را به تو نشان دهد. هرچند در این راه، آموزش اولیه استفاده از وسایل، برعهده توست. با این وجود، یادت باشد که طریقه استفاده هیچگاه حتمی نیست! اگر کودکت حتی در این زمینه هم راهکار جدیدی ارائه داد، آن را بپذیر… نتیجه تو را شگفت زده خواهد کرد. کسی چه می‌داند؟ شاید کودک تو، یک گوتنبرگ کوچک باشد!

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *