كاردستی ساده و نگاه خلاقانه در استفاده از ابزار

درست كردن كاردستی ساده است.

شما هم کودکی در منزل دارید که وقتی برای اندک زمانی صدایش را نمی‌شنوید نگران می‌شوید و سراسیمه دنبالش می‌گردید؟ خیلی اوقات می‌بینیم کودکمان آرام و بی‌صدا گوشه‌ای نشسته و با مقوا، کاغذ، قیچی، چسب و … مشغول درست کردن کاردستی خلاقانه است. کاردستی ساده که خودش با ذهن خودش خلق‌ می‌کند و شاید گاهی ما نفهمیم چه درست کرده و خودش با بیان شیرینش شروع به توضیح دادن می‌کند. کاردستی با کاغذ و انواع گوناگون کاردستی از کودکی تا بزرگسالی با تنوعی که دارد، علاقه مندان خودش را جذب می‌كند و افراد را با شور و اشتیاق دور خودش جمع می‌کند. در این نوشتار برآنیم تا مختصری از چیستی کاردستی، ابزار کاردستی، انواع کاردستی و فواید آن بگوییم.

کاردستی چیست؟

کاردستی چه ابزاری نیاز دارد؟

انواع کاردستی

فواید کاردستی

کاردستی ساده چیست؟

تغییر شکل اشیا که با هدف خاصی انجام می‌شود را “ساختن” می‌گویند‌. کاردستی یکی از مهارت‌های ضروری است که کودکان را در مسیر ساختن قرار می‌دهد. کودکان از حدود ۲ سالگی شروع به ساختن می‌کنند. هرچه والدین به این امر توجه بیشتری نشان بدهند، کودک رشد بیشتری در ساخت انواع کاردستی خواهد داشت.

درست كردن كاردستی ساده است.
درست كردن كاردستی ساده است و با كمترين هزينه و وسايل داخل منزل می‌توانيد يک كاردستی زيبا درست كنيد.

برای ساخت کاردستی چه ابزاری لازم است؟

کاردستی از هنرهایی است که با لوازم دم دستی که در خانه وجود دارد، می‌توان مشغول آن شد و اثر هنری زیبایی خلق‌ کرد. کودکان در کاردستی با اتصالات گوناگون آشنا می‌شوند. برش مقوا، استفاده از انواع چسب (ماتیکی، نواری، مایع و حرارتی)، کاربرد نخ و سوزن، برش‌ و استفاده از تیکه‌های‌ پارچه و… از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

درست كردن کاردستی را جدی بگيريد چرا كه موجب افزايش مهارت‌های كودكان از جمله پرورش خلاقيت، هماهنگی بين چشم و دست و دست­ورزی می‌شود.

انواع کاردستی

به طور کلی می‌توان گفت دو نوع کاردستی داریم. کاردستی‌های مهارتی و کاردستی‌های خلاق. هدف کاردستی‌های مهارتی بالا بردن مهارت کودک در استفاده از ابزار و مواد می‌باشد و در کاردستی­‌های خلاق، افزایش خلاقیت کودکان مورد توجه است. تفکیک انواع کاردستی کار آسانی نیست. همه کاردستی‌ها هر دو جنبه‌ی مهارتی و خلاق را پوشش می‌دهند ولی با توجه به نوع کاردستی بر یک جنبه تاثیرگذاری بیشتری دارند.

در دسته بندی دیگری می‌­توان انواع کاردستی را با توجه به ابزار آن تعیین کرد که انواع گوناگونی دارد. برای مثال کاردستی کلاژ، کاردستی با خمیر، کاردستی با مقوا، کاردستی با وسایل دورریختنی، کاردستی با نمد، کاردستی اوریگامی، کاردستی با کاغذ رنگی و کاردستی با چوب‌بستنی از انواع آن است. برای نمونه سه مورد را توضیح می‌دهیم.

برای درست كردن كاردستی ساده وسايل موجود در منزلتان را دست كم نگيريد.
برای درست كردن كاردستی ساده از ابزار موجود در منزلتان كمك بگيريد. با وسايل دم دستی می‌توانيد كاردستی‌های زيبايی درست كنيد.

کاردستی اوریگامی:

هر جا حوصله‌­تان سر رفت یک کاغذ بردارید و شروع به تا زدن کنید، حتما می‌توانید یک شکل خارق العاده خلق کنید. اوریگامی یک هنر و کاردستی همیشه همراه است که می‌تواند اوقات مفرحی برای کودکان و والدینشان ایجاد کند. در خلاقشو آموزش کاردستی اوریگامی برای کودکان را آماده کرده‌ایم تا بتوانید شکل‌های زیبایی را بسازید.

کاردستی با مواد بازیافتی:

یکی از کارهای مورد علاقه کودکان جمع کردن مواد و وسایل بازیافتی و دورریختنی، نظیر بطری نوشیدنی‌ها، لوله دستمال کاغذی، قوطی‌­های کنسرو، جعبه شکلات و شیرینی و … است. کودکان با راهنمایی والدین می‌‌توانند با استفاده از این وسایل و کمک گرفتن از خلاقیت‌شان لوازم، اسباب‌بازی و کاردستی­‌های زیبایی بسازند.

درست كردن يک کاردستی نيازمند وسايل و ابزار گران قيمت نيست بلكه نياز به خلاقيت در استفاده از لوازم موجود دارد.

کلاژ:

کلاژ به معنای بریدن و چسباندن است. در کاردستی کلاژ به جای استفاده از مداد­‌ رنگی از کنار هم قرار دادن تکه‌­های مختلف پارچه، خرده کاغذهای رنگی، چرم، چوب، پوست گردو، برگ درختان، حبوبات و… می‌توان یک اثرهنری ساخت. برای مثال کودک می‌تواند یک ماهی روی کاغذ بکشد و برای رنگ آمیزی از حبوبات مختلف مانند عدس، لوبیا، ماش و لپه استفاده کند و در نهایت یک ماهی رنگی زیبا خواهد داشت. یا می‌تواند افراد خانواده‌اش را نقاشی کند و برای رنگ آمیزی لباس آن‌ها از تکه‌ پارچه‌های رنگی استفاده کند.

كاردستی انواع گوناگونی دارد.
كاردستی ساده انواع گوناگونی دارد و هر كدام از آن‌ها می‌تواند مهارت‌ها و خلاقيت كودكتان را افزايش دهد.

کاردستی از جمله فعالیت‌های سرگرم کننده است که در کنار تفریح، فواید زیادی برای کودکان دارد. كودكان هم كاردستی برای مدرسه درست می‌كنند و هم در اوقات فراغتشان فعالیت مفیدی انجام می­‌دهند. کاردستی از جمله هنرهایی است که به پرورش خلاقیت کودکان کمک می‌کند، کودک با لمس و دستکاری مواد، محیط اطراف خود را می‌شناسد و کشف می‌‌کند و کاردستی خلاقانه می‌سازد. کاردستی هماهنگی بین چشم و دست کودک را افزایش‌ می‌دهد و با به ثمر رساندن یک کار موجب افزایش اعتماد به‌­نفس آنان می‌شود. کاردستی به رشد جسمانی کودک کمک می‌کند، اینگونه که کودک با ساخت کاردستی عضلات دستش را تقویت می‌کند و کنترلش روی عضلاتش بیشتر می‌شود. کودک در کاردستی به صورت گروهی می‌تواند روابط ‌اجتماعی‌اش را از طریق ارتباط با دوستانش، مشورت گرفتن از آن‌ها و پرسش و پاسخ برای بهبود کار، افزایش دهد.

در روز زمانی را برای درست كردن كاردستی ساده برای كودكانتان اختصاص دهيد و بگذاريد آن‌ها با وسايل موجود در منزل و ابزارهای ساده كاردستی‌های خلاقانه درست كنند. كاردستی با كاغذ و انواع كاردستی علاوه براينكه زمان مفرحی را برای كودكتان می‌سازد، مهارت­‌های او را نيز پرورش می‌دهد. در اين مقاله تلاش كرديم شما را با كاردستی، انواع آن و ابزارهای مورد نياز كاردستی و فوايد آن به اختصار آشنا كنيم. در سايت خلاقشو دوره‌های کاردستی متنوعی فراهم شده تا بتوانید مطابق با علاقه فرزندتان از آن‌ها استفاده کنید

درست كردن يک كاردستي نيازمند وسايل و ابزار گران قيمت نيست بلكه نياز به خلاقيت در استفاده از لوازم موجود دارد.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *