آموزش ميخ و نخ به نوجوانان

میخ و نخ هنری از جنس چوب، نخ و میخ

بچه ها در سنین نوجوانی علاقه زیادی به کار کردن با ابزارهای مختلف دارند. خلق یک اثر می‌تواند به آن‌ها احساس توانمندی بالایی بدهد و موجب خودباوری آن‌ها بشود. نوجوانان با درست كردن كاردستي‌هاي متنوع و هنرهاي گوناگون هم مي‌توانند آن چه در ذهن دارند را خلق كنند خلاقيتشان را پرورش دهند. در این مقاله به یکی از هنرهای دستی زیبا كه محبوبيت بسياري در بين نوجوانان، جوانان و حتي بزرگسالان دارد مي‌پردازيم. میخ و نخ یکی از هنرهای دستی ساده است که می‌تواند جذابیت‌های بسیاری برای نوجوانان داشته باشد. هنر میخ و نخ به رد شدن نخ‌های رنگی به دور میخ های مشخص شده روی چوب می‌گویند. در این نوشتار با ابزارهای این هنر، آموزش میخ و نخ و كاربردهايش در آموزش آشنا می‌شویم.

آموزش میخ و نخ

براي شروع بايد طرح مورد نظرتان را انتخاب كرده و آن را روي چوب انتقال دهيد. براي اين كار مي‌توانيد خودتان طرح مدنظرتان را مستقيما روي چوب بكشيد و يا با استفاده از شابلون طرح را روي چوب منتقل كنيد. سپس با كمك گرفتن از خط كش در فاصله هاي مساوي علامت گذاري كرده و محل فرو بردن ميخ‌ها را مشخص مي‌كنيم. بعد از آنكه ميخ‌ها را روي چوب وصل كرديم وقت آن رسيده كه شروع به بافت با ميخ و تخته و نخ هاي رنگي كنيم. در نهايت به خلق تصوير زيبايي مي‌رسيد كه مي‌توانید برای تزیین منزلتان از آن استفاده کنید یا آن را به عنوان هدیه به دوستانتان بدهید. همچنین با کمی تمرین و یادگیری نکات کار میتوانید دست سازه‌هایتان را به فروش برسانید.

میخ و نخ هنری است كه در كنار سادگی‌اش می‌تواند زيبایی دوچندانی به دیوار خانه‌هایمان بدهد. حالا فکر کنید این زیبایی‌ها ساخته‌ی دست فرزندان شما باشد…

در سايت خلاقشو دوره آموزش ميخ و نخ را برايتان آماده كرده‌ايم. با استفاده از  دوره ميخ و نخ مي‌توانيد بدون نياز به هيچ پيش زمينه‌ای هنر زیبای میخ و نخ را فرا بگيريد. براي راحتی كار شما بسته ابزار دوره میخ و نخ هم فراهم شده كه مي‌توانيد از فروشگاه سايت تهيه كنيد.

میخ و نخ و مدرسه

برای اینکه ریاضی و هندسه را با لذت یاد بگیریم می‌توانیم آن را به صورت عملی با هنرهای دیگر ترکیب کنیم. با استفاده از میخ و نخ میتوان ترسیم های هندسی زیبایی درست کرد که احتمالا در کتب درسی ریاضی و هندسه آن ها را دیده باشيد. منحنی‌هايی كه در حقيقت تشكيل شده از خطوطي مستقيم هستند كه در كنار هم ما  را دچار خطاي ديداري مي‌كنند.

میخ و نخ يك هنر ارزشمند است.
هنر میخ و نخ، هم به عنوان يك هنر لذت بخش است و هم مي‌تواند آموزش هندسه در مدارس را لذت بخش تر كند.

میخ و نخ؛ هديه‌ای ارزشمند

حتما شما هم از گرفتن هديه و هديه دادن به ديگران خوشحال مي‌شويد. خريدن هديه براي كودكان و بزرگسالان هميشه يكي از كارهاي لذت بخش و البته سخت بوده. تصور كنيد كه بايد اقلا يك روز تمام وقت بگذاريد و فروشگاه‌ها را بالا و پايين كنيد تا شايد يك هديه‌ي مناسب براي طرف مقابلتان پيدا كنيد. يك پيشنهاد بهتر اين است كه به جاي گشتن در مغازه‌ها، خودتان دست به كار شويد و با هنري كه بلديد براي عزيزانتان و با دستان خودتان هديه‌اي آماده كنيد؛ دست‌سازه اي كه ارزش هديه را چندين برابر مي‌كند. میخ و نخ از هنرهايي است كه اين قابليت را دارد. به راحتي مي‌توانيد طرح مورد نظرتان را روي چوب كشيده و با نخ شروع به خلق يك قاب زيبا و ماندگار كنيد.

ابزار مورد نیاز میخ و نخ

برای هنر میخ و نخ احتیاج به وسایل زیر داریم:

چوب یا تخته

میخ

چکش

 نخ یا کاموا

مداد

چوب:

پایه‌ی اصلی این هنر تخته چوب است. از انواع چوب از جمله تخته، چوب خام و … می‌توان برای این کار استفاده کرد. چوب درخت كاج يا MDF به جهت اينكه از طريق ميخ قابل نفوذ است بهتر هستند.

میخ:

طول میخ بر اساس ضخامت چوب یا تخته انتخاب می‌شود. باید توجه کنید طول میخ نه آنقدر کوتاه باشد که نتوانید در تخته فرو کنید، نه آنقدر بلند باشد که از سمت دیگر تخته بیرون بزند.

چکش:

برای فرو کردن میخ ها در تخته یا چوب،  احتیاج به چکش داریم.

نخ یا کاموا:

نخ یا کاموا با توجه به طرح انتخابی شما، در رنگ های مختلف و مقادیر متفاوت استفاده می‌شود.

مداد و خطکش:

برای کشیدن طرح مد نظرتان بر روی چوب احتیاج به مداد دارید و برای علامت گذاری نقاطی که باید میخ در چوب فرو برود می‌توانید از خط کش استفاده کنید.

در این نوشتار تلاش کردیم تا شما را با هنر زیبای میخ و نخ آشنا کنیم. علاوه بر نوجوانان، شما پدر و مادرها هم مي‌توانید در کنار فرزندتان آموزش میخ و نخ را فرا بگیرید و آثار منحصر به فردی را خلق کنید.​

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *