تولد پیچ و خم‌هایی روی چوب با دوره معرق کاری

معرق کاری با چوب، هنری ظریف و زیباست.

تولد پیچ و خم‌هایی روی چوب با دوره معرق کاری

چشم‌هایت را ببند! بوی خوش چوب را حس می‌کنی؟ انگار در دستانت درختی زنده شده! این معجزه هنر معرق کاری با چوب است. سازه‌های چوبی حس طبیعت می‌دهند. صدای خش خش اره، نوید بخش آن است که می‌توانی تصویری که دوست داری را در میان چوب، پیدا کنی.

اما دوره معرق کاری یعنی چه؟ تکه‌های کوچک چوب، فلز، سفال، پارچه، کاشی و… که به صورت وصله خورده و در طرح‌های متفاوت کنار هم قرار می‌گیرند. معرق، کاری نیست که حتماً با چوب انجام شود، اما مشهورترین شیوه آن، معرق کاری با چوب است. با آموزش معرق کاری، تبدیل به یک حافظ میراث فرهنگی می‌شوی؛ چرا که این هنر از سال‌های دور در ایران رونق داشته است. شاید هم بتوانی با یک تکه چوب و اره و یک طرح زیبا، سفری به دوره سلجوقی داشته باشی. جایی که هنر معرق کاری به اوج خودش رسیده بود.

ابتدا گذراندن دوره معرق کاری چندان آسان به نظر نمی‌رسد. کار با اره مویی، تخته چوب و… سختی‌های خاص خودش را دارد؛ اما اگر شروع کنی، متوجه خواهی شد که نتیجه فوق العاده‌ای که می‌گیری، ارزشش را دارد. شروع آموزش معرق کاری ساده با چوب در خانه هم امکان پذیر است. پس بیا تا بگویم چگونه یک کارگاه کوچک خانگی داشته باشی.

میز معرق کاری

این میز می‌تواند مناسب با فضایت طراحی شود. اگر سطحی سنگی یا فلزی در خانه داری، بدان که بهترین انتخاب است. اما اگر قصد داری یک میز بسازی، سعی کن جنس فلزی انتخاب کنی و کشوهایی هم برایش در نظر بگیری.

سه پایه یا صندلی معرق کاری

صندلی باید مناسب با فیزیک بدنی‌ات باشد. علاوه بر این ارتفاع صندلی نسبت به میز بسیار مهم است. نحوه نشستن یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین نکاتی است که باید رعایت کنی. این مسئله در داشتن تسلط برای برش و طرح دادن به کار، تأثیر زیادی دارد.

کمان اره

یکی از ابزارهای مهم و پایه در معرق کاری با چوب، کمان اره است. یادت باشد که نباید در خرید این وسیله خسیس باشی! یک کمان اره خوب، دوست خوب تو خواهد ماند. کمان‌ها دو مدل تسمه‌ای و لوله‌ای دارند. در انتخاب کمان اره علاوه بر شکل و جنس کمان، به دسته و نوع و جنس گیره یا پیچ‌های خروسکی هم دقت کن. یادت باشد که با زور تیغ را به خورد کمانت ندهی! خیلی مهم است که در اوج لطافت با این ابزار رفتار کنی. نکته دیگر، توجه به اندازه دهانه کمان اره است. هرچه کار بزرگ‌تر باشد به کمان اره‌ای با دهانه بزرگ‌تر نیاز داری.

 کمان اره و تیغه اره مویی، مهم‌ترین همراهانت در این هنر هستند.
یادت باشد که انتخاب مناسب کمان اره و تیغه، به کار ظریف و زیبایی ختم می‌شود.

تیغه اره مویی

خاص‌ترین، شکننده‌ترین و ظریف‌ترین ابزار هنری را معرفی می‌کنم: تیغه اره مویی! ابزاری که یکی از پایه‌های اصلی کارت است و باید با دقت آن را انتخاب کنی. این تیغه از سه نظر تقسیم می‌شود:

اندازه تیغه(نمره تیغه): صفر یک، صفر دو و…

شکل قرارگیری دندانه‌ها: اسپیرال، پا ملخی، آهن‌بر و…

شکل ظاهری: پین‌دار، غیر پین‌دار و…

پیشکار

موجودی مهم و پراستفاده که مجبوری آن را به میز پیچ کنی. باید حواست باشد که سرپیچ مانع چرخش راحت کار، نشود. بنابراین ترجیحاً سرپیچ را آماده خریده و روی میز نصب کن. پیشکار با شیارهایی که دارد، یک تکیه‌گاه برای برش محسوب می‌شود. یک شیار قوسی در وسط و یک شیار قوسی در کنار پیشکار است. این وسیله طوری طراحی شده که برای هنرمندان چپ دست و راست دست قابل استفاده باشد. پیشکار دارای شیار باریکی برای قطعات ریزتر است. پیشکار را می‌توانی با قطعات ام دی اف هم بسازی.

چوب

ماده اصلی مورد استفاده در معرق، چوب است. چوب‌ها برای زیرکار، پازل کردن طرح و اثر اصلی کاربرد دارند. در معرق کاری ایرانی بیش از هفتاد نوع چوب دیده می‌شود. تخته‌های سه لایی، چندلایی و پلای وود فراوان‌ترین چوب موجود در بازار برای این هنر است. چوب‌های معرق در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده می‌شوند.

آموزش معرق کاری عطر خوش چوب را در هنرت ماندگار می‌کند.

ا

تصویر چوبی که روی پیشکار آماده دستان هنرمند توست، بسیار دلپذیر است.
معرق، هنری است که می‌توانی انواع مختلفی از چوب را در آن به کار ببری.

بزارهای دیگری هم در معرق کاری کاربرد دارند، مثل: کمان کش، سمباده کوچک، چسب چوب، چسب کاغذی و آچار مشتی.

معرق کاری با چوب، هنری است که در محیط‌های متنوع قابل استفاده است. از طراحی داخلی گرفته تا وسایل تزئینی و حتی اسباب بازی! بنابراین برای آموزش معرق کاری درنگ نکن! این هنر می‌تواند زیبایی‌هایی را در روح تو بیدار کند، زیبایی‌هایی که درون پیچ و خم‌های یک چوب ماندگار می‌شود.​

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *