دوره اوریگامی

Untitled-1
گروه آموزشی خلاقشو
خ یزدی زاده 2
خانم یزدی زاده
اخرین بروزرسانی 1 آذر 1401
4.0 /5
(1)
14 نفر ثبت نام کرده اند
آموزش اوریگامی

درباره این دوره

چقدر با اوریگامی آشنایی دارید؟ این روزها کمتر کسی هست که اسم اوریگامی به گوشش نخورده باشد. دوره‌هاي اوريگامي مخاطبين زيادي دارد. دوره‌ آموزشي اوریگامی در مكان‌هاي مختلف برای کودکان و بزرگسالان در حال برگزاری است. آموزش اوریگامی به جهت سهولت ابزار و خروجی‌های بسیارزیبایی که دارد مخاطبین کوچک و بزرگ زیادی را به سمت خود جذب کرده‌است. به هنر تا کردن کاغذ اوریگامی گفته‌ می‌شود. برخلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند مبدا اوریگامی ژاپن هست اما خوب هست بدانید شروع اوریگامی‌ساده از کشور چین و همزمان با اختراع کاغذ بود. در آن زمان‌ها کاغذ قطر زیادی داشت و از آن برای درست کردن خانه‌هایی جهت سوزاندن مرده‌ها استفاده می‌کردند. باگذشت زمان راز ساخت کاغذ به ژاپنی‌ها رسید و آن‌ها با تغییر خمیرکاغذ موفق شدند کاغذهای نازک و مقاومی تولیدکنند. به دلیل همین تحقیقات ژاپنی‌ها روی کاغذ، و رسیدن به انواع تاکردن‌ هست که اسم اوریگامی را بیشتر از ژاپن می‌شنویم.

در این مقاله می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر آموزش اوریگامی ساده، ابزار اوریگامی و فواید و کاربردهای اوریگامی. آموزش اوریگامی ساده برای کودکان تاثیرات قابل‌توجهی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. در این مقاله مطالبی بیان می‌شود که دانستنشان قطعا ما را بیش از پیش به هنر زیبای اوریگامی علاقه‌مند می‌کند. هنری که امروزه نه تنها مورد توجه کودکان است، بلکه بزرگسالان زیادی را نیز به سمت خود کشانده‌است.

  • آموزش اوریگامی ساده چه ابزاری نیاز دارد؟
  • آموزش اوریگامی ساده را از کجا فرابگیریم؟
  • آموزش اوریگامی چه کمکی به رشد فرزندانم میکند؟
  • اوریگامی چه شاخه‌هایی دارد؟
آموزش اوريگامي تاريخچه وسيعي دارد
روش ساخت كاغذ در حدود سال 100ميلادي در چين آغاز شد و پس از نيم‌قرن مخفي بودن، توسط راهبان بودايي به‌دست ژاپني‌ها رسيد و با بدست آمدن فرمول كاغذهاي مرغوب و مقاوم آموزش اوريگامي ساده رواج يافت.

آموزش اوریگامی ساده چه ابزاری نیاز دارد؟

یکی از مواردی که سبب محبوبیت اوریگامی شده است ابزار راحت و دردسترس آن است. بله درسته، کاغذ! با یک تکه کاغذ میتوانیم جادو کنیم و شکل‌های متفاوتی را خلق کنیم. اوریگامی نیاز به هیچ ابزار دیگری ندارد. هرجا کاغذی به دستتان رسید شروع به تازدن آن کنید، سعی کنید تا یک شکل خلق‌کنید. لذت‌بخش است. برای ساخت اوریگامی از کاغذهایی با ابعاد و اشکال‌هندسی مختلف میتوان استفاده کرد، اما معمول ترین آن‌ کاغذهای مربعی‌شکل است. چرا که مربع با داشتن اضلاع و زوایای برابر کامل ترین شکل هندسی محسوب می‌شود و قابلیت تبدیل‌شدن به شکل‌های دیگر را دارد. سایز متداول کاغذهای اوریگامی ۱۵×۱۵ است که به راحتی در دست جا میگیرد. گرم کاغذها نیز استانداردی دارد که سبب استحکام و بافت کاغذ میشود تا در تازدن های مداوم بافت خود را از دست ندهد و پاره نشود.

آموزش اوريگامی ساده است و در سنين کودکی می‌تواند مهارت‌های ضروری کودکان از جمله دست‌ورزي را تقويت کند و سبب افزایش دقت و تمرکز کودکان ‌گردد. به مرور و با ساخت اشکال بسیار فرد خودش نیز می‌تواند با زدن تاهای خلاقانه اشکال منحصر به فردی خلق کند.

آموزش اوریگامی ساده را از کجا فرابگیرم؟

یادگرفتن اوریگامی ساده کار سختی نیست، فقط کافی هست تا با موبایل یا لپ‌تاپمان به اینترنت وصل شویم و چیزی که می‌خواهیم بسازیم را سرچ کنیم تا با انبوهی از عکس ها و فیلم‌های آموزشی مواجه شویم. علاوه بر آموزش اوریگامی با فیلم‌ها و انیمیشن‌های گوناگون، میتوان از دیاگرام هم استفاده کرد. دیاگرام نقشه‌ی مراحل تا زدن کاغذ از ابتدا تا تبدیل شدن به شکل مورد نظر است. با کمی تمرین و تکرار میتوان دیاگرام خوانی را یاد گرفت و از آن برای درست کردن هر آنچه در ذهن داریم استفاده کرد. در سایت خلاقشو میتوانید دوره‌های آموزش اوریگامی به همراه بسته کاغذ با کیفیت را برای فرزندانتان تهیه کنید و از آموزش اوریگامی ساده تا پیشرفته بهره‌مند شوید. بچه‌ها به مرور و با یادگرفتن تاهای پایه اوریگامی و با تمرین و تکرار میتوانند مهارت زیادی در اوریگامی کسب کنند.

ساعاتي به دور از هياهو، مشغول دنياي خيالتان شويد و با آموزش اوريگامي به جادوي تازدن كاغذها دست پيدا كنيد!

آموزش اوريگامي به سادگی یک کلیک
اين روزها با گسترش دسترسی به فضای مجازی، آموزش اوریگامی ساده شده است. با يك كاغذ و موبايل و با هزينه‌اي ناچيز مي‌توانيم آنچه را دوست داريم به سادگی سرچ كرده و با كمي تلاش و تمرين آن را درست كنيم.

آموزش اوریگامی چه کمکی به رشد فرزندانم می‌کند؟

آموزش اوریگامی برای تمامی افراد در سنین مختلف فواید زیادی دارد. از جمله می‌توان به ارزان‌تر بودن اوریگامی نسبت به سایر هنرها، افزایش صبر و شکیبایی کودک، تقویت تمرکز و کمک به کاهش استرس، کمک به آموزش مفاهیم ریاضی، هماهنگی چشم و دست، تقویت مهارت‌‌های ظریف دست و…. اشاره کرد. در ادامه به توضیح تعدادی از موارد میپردازیم:

  • ارزان‌تر بودن اوریگامی نسبت به سایر هنرها

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، با تازدن هر کاغذی که دم دست داشته باشیم، میتوانیم شکل‌های مختلفی ایجاد کنیم و احتیاج به وسیله‌های خاص و گران قیمت نداریم.

  • افزایش صبر و شکیبایی کودک

شکل نهایی اوریگامی حاصل تازدن های پی در پی است. در اوریگامی ساده از تاهای پایه و با مراحل کمتر استفاده میشود و هرچه شکل پیچیده تر باشد تاهای سخت تر و بیشتری دارد. در این حین کودک می‌آموزد که رسیدن به نتیجه زمان بر است و باید در پیمودن مراحل شکیبا باشد. همچنین در میابد اشتباه کردن امری ممکن است و باید با بازگشت به مراحل قبلی و دقت بیشتر کارش را پیش ببرد.

  • تقویت تمرکز و کمک به کاهش استرس

تاکردن های متوالی و تمرکز روی یک کار سبب رهاش شدن تنش‌ و استرس می‌شود.

  • کمک به آموزش مفاهیم ریاضی

با اوریگامی میتوان دروس ریاضی و هندسه را برای دانش‌آموزان جذاب و دوست‌داشتنی کرد. همچین میتوان مفاهیم ساده ریاضی مثل اشکال هندسی مربع و مثلث، تبدیل کردن مربع با یک تا به مثلث، تقارن و مسائل پیچیده‌تر را به کودکان به صورت کاملا عملی آموزش داد.

اوريگامی می‌تواند به رشد خلاقیت كودكان كمک کند
آموزش اوريگامی ساده است و در سنین کودکی می‌تواند مهارت‌های ضروری كودكان از جمله دست‌ورزی را تقویت کند و سبب افزایش دقت و تمرکز کودکان ‌گردد. به مرور و با ساخت اشکال بسیار فرد خودش نیز می‌تواند با زدن تاهای خلاقانه اشکال منحصر به فردی خلق کند.

اوریگامی چه شاخه‌هایی دارد؟

با گسترش اوریگامی، سبک‌های جدیدی از آن ایجاد شد که در ادامه به طور مختصر به این سبک‌ها و همچنین هنرهایی که ارتباط نزدیکی با اوریگامی دارند می‌پردازیم:

Traditional

مدل‌های سنتی مثل پرنده و نمکدان و کلاغ و…که بر اساس یک تای پایه شکل گرفته اند و دارای قرینگی هستند در این دسته جای می‌گیرند.

Complex

کمپلکس اوریگامی نیز مانند اوریگامی ساده و سنتی هست با این تفاوت که تعداد مراحل و تاهای بسیار زیادی دارد.

یک از شاخه‌های اوریگامی، اوریگامی كمپلكس است
کمپلکس اوریگامی همان اوریگامی معمولی و رایج است با اين تفاوت كه براي رسيدن به شكل نهايي تعداد تاهای بسيار زادی نیاز دارد.

Tessellation

یکی دیگر از انواع اوریگامی تسلیشن هست. تسلیشن به معنای کاشی کاری یا قرار گرفتن مربع‌های کوچک با یک الگوی مشخص در کنار یکدیگر است. در اوریگامی تسلیشن از یک کاغذ استفاده می‌شود و تاهایی به صورت منظم و متقارن باعث خلق یک طرح می‌شوند.

يكي از انواع اوریگامی، تسليشن (Tessellation) است
واژه tesselate به معنای مرتب كردن مكعب‌های کوچک به صورت شطرنجی در كنار یکدیگر است. تسلیشن نیز به معنای فرش کردن با موزاییک است. در اوریگامی تسلیشن زدن تاهایی مثل هم منجر به تشکیل یک شکل خارق العاده می‌شود.

Modular

اوریگامی ماژولار از به هم پیوستن تعدادی ماژول يا تکه‌های شبیه به هم که داخل یکدیگر فرو می‌روند، درست می‌شود. با ماژولار هم می‌توان شکل‌های مسطح و یک بعدی درست کرد و هم حجم‌های سه‌بعدی.

یکی از شاخه‌های جذاب و زیبای اوریگامی، ماژولار است.
در اوریگامی ماژولار با استفاده از اتصال تكه‌هایی شبیه به هم و بدون استفاده از چسب شکل‌های بسيار زیبایی خلق می‌شود.

دوره‌های اوریگامی با تنوع و جذابیتی که دارد می‌تواند به یکی از تفریح‌های اساسی کودکان تبدیل شود. دوره آموزش اوریگامی خلاقشو، به یادگیری اوریگامی ساده و سنتی برای کودکان می‌پردازد. آموزش اوریگامی ساده به فرزندانتان، علاوه بر اینکه کودکی شادی را برای آنها می‌سازد، آن‌ها را از فواید بی‌شمار اوریگامی نیز بهره‌مند می‌کند. هنر هیجان‌انگیزی که تنها به یک‌تکه کاغذ احتیاج دارد تا کودک را برای زمان زیادی مشغول دنیای خود کرده و نتیجه شگفت‌انگیزی را به همراه داشته باشد.

اهداف یادگیری

افزایش صبر و شکیبایی کودک
تقویت تمرکز و کمک به کاهش استرس
کمک به آموزش مفاهیم ریاضی
ارزان‌تر بودن اوریگامی نسبت به سایر هنرها
تقویت مهارت‌های ضروری کودکان از جمله دست‌ورزی

برنامه تحصیلی

13 درس

جلسه اول

آموزش ساخت روباه00:4:00پیش نمایش
آموزش ساخت کفشدوزک00:3:00
آموزش ساخت لیوان00:1:30

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

اساتید دوره

گروه آموزشی خلاقشو

4.75/5
16 دوره
4 دیدگاه
79 دانشجو
مشاهده بیشتر

خانم یزدی زاده

4.0/5
1 دوره
1 دیدگاه
0 دانشجو
مشاهده بیشتر

بازخورد دانشجو

4.0
1 امتیاز
0%
100%
0%
0%
0%

نقد و بررسی (1)

خوب بود

یک نظر بنویسید

43,000 تومان

سطح
متوسط
تعداد درس
13 درس

دوره های مرتبط